درب اتوماتیک شیشه ای درب اتوماتیک شیشه ای

مقالات آموزشی

در این بخش شما میتوانید مقالات مختلف آموزشی در رابطه با طراحی و نصب تکنولوژی های نوین ساختمانی را مشاهده فرمایید.


بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها

تاریخ انتشار : 1390/04/24

 

يك خانواده ايراني ساليانه بيش از سه برابر خانواده ها در ساير كشورهاي جهان انرژي مصرف مي كند.كه با مصرف هوشمندانه و با بكارگيري راهكارهاي ساده بهينه سازي انرژي مصرف در خانه و رعايت نكاتي هنگام خريد لوازم خانگي مي توان هزينه انرژي و در نهايت هزينه هاي زندگي را كاهش داد.

نخستين گام براي استفاده كارآمدتر از انرژي در بخش خانگي يافتن نقاطي از خانه است كه بيشترين مصرف انرژي را دارد. كه در اين گزارش به چند مورد راهكارهاي ساده مصرف انرژي در خانه اشاره خواهد شد.

پنجره ها
در ها و پنجره ها يكي از قابل بحث ترين موارد در ساختمان هستند كه بين 10 تا 15 درصد از صورت حسابهاي انرژي به طور مستقيم با آنها در ارتباط است به همين سبب از پنجره هاي دو جداره با شيشه هاي دو جداره كه بين آنها با گاز پر شده استفاده كنيد و هنگام روشن بودن سيستم سرمايشي درها و پنجره ها را بسته نگه داريد و پنجره هاي مشرف به جنوب، شرق و غرب را توسط سايبان خارجي و يا پوشش هاي ويژه از آفتاب محافظت نماييد.
سرمایش ساختمان
ميانگين عمر مفيد و استاندارد سيستم تهويه منازل حدود 10 تا 15 سال بر آورد شده و دستگاههايي كه بيش از 10 سال پيش ساخته شده دو برابر مدل هاي كنوني مصرف انرژي دارند ،با خريد دستگاههاي جديد صرفه جويي انرژي به دست آمده مي تواند كاهش چشم گيري در صورت حسابهاي انرژي را نشان دهد. ضمنا هنگام نصب و استفاده از كولر به نكات ذيل توجه نماييد:1- دستگاه تهويه را به دور از تابش خورشيد و يا زير سايبان حصيري نصب كنيد 2- دستگاه تهويه مطبوع و يا كولر خود را به طور مرتب تميز كنيد 3- در روزهاي خيلي گرم كليه نورگيرها، پرده ها و پنجره ها را به منظور جلوگيري از ورود حرارت بسته نگهداريد.
آب گرم

آب گرم مصرفي سومين مصرف كننده بزرگ انرژي در خانه ها است به طوري كه 20 درصد صورت حساب تاسيسات خانه را به خود اختصاص مي دهد با به كار بستن موارد ذيل مي توان مخارج انرژي را كاهش داد:1- برچسب راهنماي انرژي را هنگام خريد آبگرمكن مد نظر داشته باشيد. 2-به جاي استفاده از وان بيشتر از دوش جهت استحمام استفاده كنيد.3-درجه ترموستات را پايين آورده و آبگرمكن را عايق بندي كنيد.4-استفاده از آبگرمكنهاي خورشيدي بهترين گزينه براي تامين آب گرم مصرفي ساختمانها هستند،استفاده از آبگرمكن خورشيدي انرژي مورد نياز جهت آبگرم مصرفي را به ميزان 60 درصد كاهش مي دهد.
پخت و پز
متوسط مصرف گاز طبيعي يك خانوار جهت پخت و پز به حدود 400 متر مكعب گاز طبيعي در سال مي رسد كه با بكارگيري شيوه هاي هوشمندانه اين ميزان كاهش مي يابد در هنگام پخت و پز به نكات ذيل توجه نماييد:1- به جاي قابلمه از ديگ زودپز استفاده نماييد2- ظروف و اجاق گاز را متناسب با تعداد خانواده و ميزان استفاده انتخاب كنيد.3- مواد غذايي را قبل از شروع پخت يخ زدايي و به قطعات كوچك تقسيم كنيد 4- شعله اجاق گاز را متناسب با اندازه ظروف پخت و پز تنظيم كنيد.